Kako su dani sve topliji a temperature prelaze preko 40° stepeni Celzijusa, znojenje postaje neizbežno, a sa njim i propratni problemi.
Osim neprijatnih mirisa ukoliko ne koristimo adekvatne preparate protiv znojenja, na koži tela i lica se mogu pojaviti sitne bubuljice koje se jako teško uklanjaju sa kože.
Moja koža je prilično osetljiva i samim tim često reaguje na sunce i znojenje, što mi vremenom stvara bubuljice, najviše po leđima i licu.
Srećom, uspela sam da nađem adekvatno rešenje u borbi protiv istih.
U ovom članku ću sa vama podeliti savete za borbu protiv bubuljica od sunca i nadam se da će vam neki od njih pomoći i doprineti zdravijoj koži.
Zašto nastaju bubuljice od sunca?
Bubuljice od sunca se javljaju, logično, kada ste izloženim sunčevim zracima duže nego što to vaša koža može da podnese. Međutim, to nije jedini uzrok.
Kombinacija povećanog znojenja, svakog a najviše masnog tipa kože, lošeg odabira odeće, genetika, neadekvatne kreme za sunčanje, pa čak i prirodne osetljivosti kože na sunce, mogu biti razlog da se ove bubuljice pojave kada ste izloženi sunćevim zracima.
Zaštitini faktor je neophodno nanositi pre izlaska iz kuće svakog dana, ali da li ste znali da nije svaki zaštitni faktor adekvatan za vašu kožu?
Jedan od “okidača” bubuljica na koži nastaje baš zbog odabira pogrešnog zaštitnog faktora.
Pre kupovine faktora, informišite se o tipu vaše kože lica i tela, pa nakon toga pročitajte na pozadini proizvoda za koji tip kože je namenjen zaštitni faktor.
Prilikom pisanja ovog članka došla sam do zanimljivih istraživanja koje želim da podelim sa vama.
Pročitala sam zanimljivost u Journal of Clinical and Aesthetic Dermatology koji objašnjava da više od polovine žena, tačnije 54%, dobija bubuljice na telu zbog prekomernog izlaganja kože sunčevim zracima i to najviše između 20-te i 40-te godine!
Prema studiji sprovedenoj na Univerzitetu Stanford, koža na leđima ima veću gustinu lojnih žlezda u poređenju sa drugim delovima tela, što čini ovo područje posebno sklono začepljenju pora i razvoju bubuljica.
Prekomernim izlaganjem sunčevim zracima uz neadekvatnu odeću izlažemo se većem riziku izbijanju bubuljica u ovom delu tela. Ali, to nije razlog da od sunčanja odustanete, jer sunčanje ima niz benefita, a o tome zašto je dobro da se sunčamo smo već pisali.
Kako sam se rešila bubuljica od sunca?
Borba protiv bubuljica na koži lica i tela zahteva posebnu pažnju ali i različitu negu.
Meni lično je bilo potrebno nekoliko meseci da oporavim kožu i da se ona vrati na staro.
Nije svaki savet I proizvod bio koristan za moju kožu, a toliko sam imala “preporuka” da je proces samo dodatno otežan. Ipak, vremenom sam shvatila da je mojoj koži potrebno manje proizvoda da bi se ovaj problem rešio.
U nastavku ću vam ovjasniti kako sam uspela da rehabilitujem svoju kožu na veoma prirodan i zdrav način.
1. Higijena kože
Ja sam osoba koja voli da trenira, ne previše, ali volim da odradim trening nekoliko puta nedeljno.
Vežba je izuzetno važna jer iz tela izbacujemo toksine i znoj a obzirom da često volim da odradim trening napolju, izlažem se dosta suncu, pa samim tim se neretko desi da mi odmah nakon treninga izbiju bubuljice.
Da bi se ovako nešto izbeglo, ključ je pravilna nega i higijena kože. Prilikom tuširanja i umivanja koristim proizvode koje u sebi sadrže salicijalnu kiselinu.
Ova kiselina pomaže bržem uklanjanju bubuljica sa tela jer ima izuzetna protivupalna svojstva koja pomažu u smanjenju otoka oko bubuljica i crvenila. Isto tako pomaže i u regulaciji proizvodnje sebuma (prirodnog ulja u našoj koži), koji je često odgovoran za začepljenje pora i nastanak akni i bubuljica.
Potkožne bubuljice, koje se javljaju usled povišenog lučenja sebuma, mogu biti posebno problematične jer se razvijaju ispod površine kože i izazivaju bolne upale.
Budite pažljivi pri korišćenju ove kiseline jer može da izazove suvoću i iritaciju posebno ako se koristi previše često. Sa proizvodima koji sadrže salicijalnu kiselinu tuširam se i umivam tri do četiri puta nedeljno a nakon tuširanja prskam aktivni kiseonik na delove tela na kojima imam bubuljice.
Aktivni kiseonik dodatno čisti kožu tela, a hidrira je taman toliko koliko su je salicijalni proizvodi i hlor iz vode isušili.
Ukoliko želite detaljnije da se informišete o benefitima aktivnog kiseonika i kako ga možete koristiti, pogledajte ovaj link.
Prekinite da istiskujete bubuljice i birajte svoju garderobu
Jedna od najbitnijih stvari koje sam prestala da radim jeste da istiskujem bubuljice koje su izbijale na koži. Samo stiskanje ostavljala ožiljke koje je još teže ukloniti i to je još jedan problem koji želite da izbegnete.
Međutim, ono što je drastično unapredilo moju borbu protiv bubuljica od sunca bio je odabir pamučne odeće. Sintetički materijali mogu zadržati znoj i iziritirati kožu dodatno pa samim tim i stvoriti bubuljice od sunca i znojenja. Izbegavajte sintetiku i birajte što je moguće kvalitetniji pamuk.
2. Smanjite unos i korišćenje mlečnih proizvoda
Ovo je korak koji mi je veoma teško pao jer sam veliki ljubitelj mlečnih proizvoda, međutim, poboljšanje zdravlja kože podrazumeva i određena odricanja. Da li ste znali da prekomeran unos mlečnih proteina leti može dovesti do stvaranja bubuljica?
Iako je ova promena u mojoj ishrani bila teška, već nakon par nedelja sam primetila rezultate na svojoj koži i sada mogu slobodno reći da je ovo odricanje vredelo.
Nemojte potpuno isključiti mlečne proizvode iz ishrane, jer su izuzetno bitno za vaše zdravlje, ali ukoliko imate problema sa kožom kao ja, radite na tome da smanjite njihovu upotrebu.
3. Redukujte stres i trudite se da budete opušteni
Pored svih ovih metoda, važno je smanjiti stres i opustiti se. Ovo je bitno, ne samo zbog uklanjanja bubuljica, nego i zbog vašeg mentalnog zdravlja.
Usled prekomernog stresa, često mi se javljaju bubuljice na licu i telu sa kojima nisam mogla da izađem na kraj sve dok nisam počela da radim na redukciji stresa. Nemojte se nervirati oko gluposti i stvari na koje ne možete da utičete i gradite naviku iz te polazne tačke.
Zeleni čaj je jedna od sjajnih prirodnih metoda za smanjenje stresa, a uklanjanje negativnih ljudi iz okoline je dodatno doprinelo mojoj “mirnijoj glavi” što se fizički i psihički, vremenom, odrazilo.
Morate biti svesni da je za sve ove metode koje sam navela potrebno vreme i privikavanje kože na nove i zdravije uslove koje joj pružate. Vodite se onim “strpljen spašen” i videćete kako će se kroz par nedelja vaša koža vratiti u normalu baš kao i moja!
Pustite vreme da radi umesto vas…
Nemojte se opterećivati ako vam saveti koje sam vam dala ne budu urodili plodom odmah.
Ukoliko praktikujete sve ove savete dajte im vremena i budite strpljivi da vaša koža reaguje. Držite se ovih saveta i javite mi u komentarima ukoliko imate neka propratna pitanja, ili možda neke dodatne savete za uklanjanje bubuljica od sunca na koži.
Radujem se vašim komentarima na ovom članku, a do nekog sledećeg beauty posta i saveta, budite mi lepi i pozdravljeni!