Preterano znojenje definišemo kao stanje u kom se osoba znoji više nego što je to potrebno za regulaciju telesne temperature.
Ovo stanje utiče na različite delove tela a uglavnom su to:
- Noge
- Ruke
- Pazuh
- Lice
Prekomerno znojenje možemo svrstati u dve kategorije znojenja a to su primarna ili sekundarna.
U daljem nastavku bloga pišem vam o uzrocima, savetima stručnjaka i kako da se rešite prekomernog znojenja, pa bez daljeg duženja da počnemo!
Uzroci znojenja
Jedno od istraživanja koje je objavljeno u časopisu „Journal of Dermatology“ pokazuje da oko 3% svetske populacije pati od primarne hiperhidroze.
Dr Aleksandar Ristanović, specijalista grudne hirurgije, zamenik načelnika Klinike za grudnu hirurgiju Vojnomedicinske akademije, izjavljuje da za ovaj problem postoji trajno rešenje.
Prema njegovim rečima, problem hiperhidroze se može rešiti jednostavnom hiruškom intervencijom kojom se prekida inervacija odgovarajućih znojnih žlezda, video-asistiranom torakoskopskom simpatikotomijom (VATS).
VATS je je minimalna hirurška procedura nakon koje se pacijent već sledečeg dana može u potpunosti vrati svakodnevnim životnim aktivnostima.
Kao što smo već rekli, znojenje može imati različite uzroke. Nažalost, kod nekih ljudi je ovo stanje nasledno, dok kod nekih može biti izazvano običnim ili emocionalnim stresom.
Znate onaj osećaj kada čujete neku ne tako lepu vest i iste sekunde vam se oznoje dlanovi, oznojite se oko glave ili vas oblije hladan znoj? E pa to je upravo emocionalno znojenje.
Pišući ovaj blog naišla sam na zanimljivo istraživanje klinike Am J Clin Dermatol na temu “Uticaj hiperhidroze na kvalitet života” u kom između ostalog izjavljuju da “Prekomerno znojenje može dovesti do drugih inflamatornih bolesti kože, uključujući psorijazu i akne.”
Studije pokazuju da se primarna hiperhidroza (najčešći vid prekomernog znojenja) javlja zbog hiperaktivnosti znojnih žlezda koje su regulisane nervnim sistemom.
S druge strane, sekundarna hiperhidroza može biti povezana sa stanjima kao što su dijabetes, tireoidne bolesti, ili čak neki lekovi.
Jedno od istraživanja koje je objavljeno u časopisu „Journal of Dermatology“ pokazuje da oko 3% svetske populacije pati od primarne hiperhidroze.
Neke od medicinskih izjava o prekomernom znojenju
Dr. Eleni Salvatore, dermatologu iz New Yorka izjavljuje:
Jedna od najpoznatijih studija na temu prekomernog znojenja sprovedena je u Španiji i objavljena u časopisu „Acta Dermato-Venereologica“.
Mala studija u ovom časopisu ukazuje nam da je antiolihergični oksibutinin 10% siguran i efikasan u lečenju hiperhidroze ukoliko ga koristimo dva puta dnevno.
Pored toga, botoks terapija je pokazala visok stepen efikasnosti u tretiranju znojenja pazuha.
Iskustva mojih prijateljica
Na moju veliku sreću, ja nikada nisam imala problem sa prekomernim znojenjem, ali sam svedočila situaciji u kojoj su se našle moje dve prijateljice.
U nekim od razgovora sa njima čula sam kako pominju da im se u letnjem vremenskom periodu javlja jače znojenje na licu i ispod pazuha ali na tome bi se i završila naša tema jer bi svaka uglavnom rekla kako je to zbog povećane temperature i manjeg unosa tečnosti.
Povezivale su ovo stanje sa ubrzanim načinom života i stresnim periodom u kom su se našle.
No, kako je leto prolazilo a problem im se nije rešavao, shvatile smo da ipak nije do letnjih temperatura.
Jedna od njih je rekla da joj je znojenje toliko pojačano da mora da promeni minimalno dve majice u toku dana ukoliko ne želi da joj se ispod pazuha vidi ona velika mokra fleka a svi znamo koliko je to neprijatno da vidimo, em se zaista baš loše osećamo u svojoj koži.
Druga se žalila kako joj se šminka “topila” od prekomernog znojenja i koža prosijavala, a znoj nije uspela da zaustavi.
Prvo što su uradile nakon par meseci ovog pakla, bilo je direktno obraćanje dermatologu.
A ukoliko i vi mučite muku sa prekomernim znojenjem, nemojte čekati par meseci kao i one, odmah se obratite vašem izabranom dermatologu!
Na pregledu su saznale da imaju hiperhidrozu.
U nastavku vam pišem koji su to saveti koje je dermatolog njima preporučio u borbi sa prekomernim znojenjem.
6 Saveta dermatologa kako sprečiti prekomerno znojenje
1. Korišćenje aniperspiranata
Klasični dezodoransi su pozanati po tome što samo ublaže miris, dok antiperspiranti sadrže aluminijumske soli koje mogu smanjiti znojenje blokiranjem znojnih žlezda. Preporuka je da antiperspirant nanosimo uveče nakon tuširanja, kada su nam pore otvorene.
Za najmlađe, odličan izbor može biti stik protiv znojenja, koji pruža nežnu zaštitu bez iritacije.
2. Prelazak na pamučnu odeću
Biranje odeće od prirodnih materijala kao što su pamuk i lan omogućavaju da naša koža lakše diše i ublažava znojenje.
3. Odlazak na medicinske tretmane
Poseta stručnjacima koji vam mogu preporučiti različite tretmane kao što su jontoforeza, botoks injekcije ili čak hirurški zahvati, u zavisnosti od težine vašeg stanja.
Botoks, koji se najčešće koristi za znojenje ispod pazuha, blokira signale koje nervi šalju znojnim žlezdama, smanjujući tako znojenje.
Jontoforeza je tretman koji koristi blage električne struje kako bi smanjio znojenje na dlanovima i stopalima. Ovi tretmani su veoma efikasni, ali zahtevaju ponavljanje i redovne posete lekaru kako bi rezultati bili dugotrajni.
4. Umivanje što prirodnijim preparatima
Ukoliko se znojenje pojavljuje ponajviše u predelu lica, dobro bi bilo da ga redovno čistite, najbolje što prirodnijim umivalicama, hladnijom vodom i da na kraju zatvarate pore kockom leda.
5. Redovno tuširanje
Redovno tuširanje i upotreba antibakterijskih sapuna mogu pomoći u smanjenju neprijatnih mirisa i znojenja.
6. Upotreba aktivnog kiseonika
Nakon tuširanja preporuka dermatologa je bila da naprskaju delove tela na kojima se prekomerno znoje aktivnim kiseonikom. Pisali smo u prošlim člancima da aktivni kiseonik deluje kao antiseptik i da pomaže u regulisianju bakterija koje uzrokuju neprijatan miris.
Kada su vidljivi prvi rezultati sa ovim savetima dermatologa?
Ukoliko se odlučite za neke od medicinskih tretmana, budite uvereni da prve rezultate možete očekivati već sledeće jutro.
A ako krenete zdravijim navikama, redovnom upotrebom aktivnog kiseonika i antiperspiranata, prelaskom na “kvalitetniju” odeću i redovnim tuširanjem, rezultate možete očekivati kroz par dana.
Vreme igra ključnu ulogu…
Znam da prolazak kroz ovakav period nije uopšte lak, ali baš zbog toga budite strpljivi, istrajni i odlučni da rešite problem prekomernog znojenja!
Nadam se da vam je ovaj blog pomogao i da ste pročitali neke korisne stvari u njemu!
Mi se vidimo u nekom od sledećih tekstova, a vi mi do tada ostanite lepi i negovani!
Slični Članci:
- Alergija na sunce: Kako je prepoznati i zaštititi se?
- Bubuljice od sunca - 3 načina kako da ih se rešite
- Potkožne bubuljice - Uzroci i efikasne metode lečenja
- Koji je najbolji prirodni stik za pazuh?
- Prirodni lek za svrab kože: Efikasne Metode za Olakšanje
- Bubuljice na licu: Uzroci, prevencija i tretmani