Zašto pete pucaju i kako sprečiti ovaj problem?

Ispucale pete mogu da budu prava smetnja. Nije samo stvar u tome kako izgledaju – može da boli, da smeta dok hodaš, ili da ti bude neprijatno da izuješ cipele pred drugima. A nekad je to samo znak da se tvoje telo bori sa nečim, bilo da je to suva koža, loša obuća ili neki zdravstveni problem.

Iako zvuči kao sitnica, nije baš tako kada te žulja svaki korak. Srećom, postoji način da to popraviš i sprečiš. Sa pravim trikovima, malo vremena za sebe i malo pažnje, tvoje pete mogu postati mekane i zdrave. Hajde da vidimo kako.

Zašto pete pucaju?

Osoba se drži za ispucalu petu
Uz pravilnu negu i pažnju, ispucale pete se mogu lako rešiti ili čak potpuno sprečiti

Pucanje peta nastaje kada koža na stopalima postane suva, zadebljala i izgubi elastičnost. Svakodnevni pritisak prilikom hodanja dodatno opterećuje pete, a suva koža, umesto da se prilagođava, počinje da puca.

Ovo ne samo da stvara estetski problem, već može izazvati bol i nelagodnost, a u težim slučajevima i infekcije.

Pete su često zanemaren deo tela, iako podnose ogroman pritisak tokom dana. Problem se pogoršava usled nepovoljnih spoljnih uslova, neadekvatne obuće ili određenih zdravstvenih stanja.

Najčešći uzroci ispucalih peta

  • Suva i zanemarena koža – Nedostatak hidratacije jedan je od najčešćih razloga. Koža na petama ima malo lojnih žlezda i lako gubi vlagu, posebno u suvim i hladnim vremenskim uslovima.
  • Neprikladna obuća – Otvorene sandale, cipele bez potpore na petama ili obuća koja ne odgovara pravilno obliku stopala dodatno opterećuju i suše kožu.
  • Prekomerna težina – Veća telesna težina povećava pritisak na stopala i izaziva širenje masnog jastučića na petama, što dovodi do pucanja kože.
  • Zdravstvena stanja – Dijabetes, gljivične infekcije, hipotireoza i psorijaza često uzrokuju dodatne probleme sa suvom i oštećenom kožom.
  • Spoljni faktori – Ekstremne temperature, česta izloženost vodi ili upotreba jakih sapuna mogu dodatno isušiti kožu i učiniti je sklonijom pucanju.

Kako sprečiti pucanje peta?

Ispucale pete izbliza
Prevencija ispucalih peta nije komplikovana, ali zahteva doslednost

Pravilna nega stopala, izbor odgovarajuće obuće i održavanje zdrave kože ključni su koraci. Uz nekoliko jednostavnih navika, možeš potpuno izbeći neprijatnosti koje prate ispucale pete.

Redovna hidratacija kože

Svakodnevno nanosi hidratantnu kremu ili losion na stopala, posebno na pete. Potraži proizvode koji sadrže ureu, glicerin ili mlečnu kiselinu, jer oni intenzivno hrane i omekšavaju kožu.

Nosite udobnu obuću

Biraj obuću koja pruža dobru potporu petama i sprečava prekomerno širenje kože. Izbegavaj cipele sa otvorenom petom i tankim đonom, jer dodatno opterećuju stopala.

Izbegavaj dugotrajno stajanje na tvrdim površinama

Ako tvoj posao zahteva dugotrajno stajanje, koristi mekane uloške za obuću koji smanjuju pritisak na stopala.

Održavaj kožu zdravom

Redovno uklanjaj zadebljanja pomoću turpije za stopala ili kamena za pete. Nikada ne uklanjaj kožu previše agresivno, jer to može dovesti do dodatnih oštećenja.

Zaštita u nepovoljnim uslovima

Zimi nosi toplu i zatvorenu obuću kako bi stopala bila zaštićena od hladnoće. Leto zahteva posebnu pažnju, naročito ako često nosiš sandale.

Kućni tretmani za ispucale pete


Ako su ti pete već ispucale, nema razloga za paniku. Postoji mnogo jednostavnih tretmana koje možeš da primeniš kod kuće, a koji mogu značajno popraviti stanje tvoje kože.

Kupke za omekšavanje kože

Potopi stopala u toplu vodu sa dodatkom nekoliko kašika sode bikarbone ili kašike morske soli. Drži stopala 15-20 minuta, a zatim nežno ukloni zadebljanja kamenom za pete ili turpijom.

Hidratantne maske

Napravi masku od prirodnih sastojaka poput banana, meda ili jogurta. Izgnječi bananu i nanesi je na pete, ostavi da deluje 20 minuta, a zatim isperi toplom vodom. Med ima antibakterijska svojstva i pomaže u zadržavanju vlage u koži.

Primena biljnih ulja

Nakon večernje kupke, nanesi kokosovo, maslinovo ili ricinusovo ulje na pete. Obuj pamučne čarape i ostavi da ulje deluje preko noći. Ujutru će koža biti mekša i hidrirana.

Piling za uklanjanje mrtvih ćelija

Napravi piling od šećera i maslinovog ulja ili kafe i kokosovog ulja. Koristi ovaj piling jednom do dva puta nedeljno kako bi uklonio zadebljanja i osvežio kožu stopala.

Piling & Bath Viva by Ela

Poručite ovde!

Ako želiš svakodnevnu negu, isprobaj Piling & Bath – 2u1 proizvod koji pruža nežnu kupku i blagi piling. Zrncima sirove kafe i košticama maline nežno uklanja mrtve ćelije, a zbog svoje blage strukture, savršen je za svakodnevnu upotrebu i otkriva meku, glatku kožu svaki dan.

Aspirin i limunov sok

Usitni nekoliko tableta aspirina, pomešaj ih sa limunovim sokom i nanesi smesu na ispucale pete. Omotaj stopala folijom i ostavi 30 minuta. Isperi toplom vodom i nanesi hidratantnu kremu.

Kada je vreme za posetu lekaru?

Ispucala koža na peti izbliza
Ako kućni tretmani ne daju rezultate nakon dve nedelje, vreme je za savet stručnjaka

Većina problema sa ispucalim petama može se rešiti kod kuće, ali postoje situacije kada je potrebna stručna pomoć.

Ako se stanje ne popravlja ili postane ozbiljno, najbolje je obratiti se lekaru kako bi se sprečile komplikacije.

Znakovi da treba potražiti pomoć

  • Duboke pukotine – Ako su pukotine na petama duboke, bolne ili počnu da krvare, to može ukazivati na ozbiljnije oštećenje kože koje zahteva medicinsku intervenciju.
  • Znakovi infekcije – Crvenilo, otok, gnoj ili osećaj toplote oko pukotina ukazuju na infekciju. U tom slučaju, poseta lekaru je neophodna kako bi se izbegle komplikacije poput celulitisa.
  • Uporni problemi – Ako redovna nega i kućni tretmani ne daju rezultate nakon dve nedelje, vreme je da potražiš savete stručnjaka.
  • Hronične bolesti – Osobe koje boluju od dijabetesa, hipotireoze ili drugih hroničnih stanja treba posebno da obrate pažnju na zdravlje stopala. Ispucale pete kod ovih stanja mogu voditi ka ozbiljnijim problemima.

Šta može da uradi lekar?

  • Debridman – Profesionalno uklanjanje zadebljanja kože kako bi se smanjio pritisak na pukotine.
  • Medicinske kreme – Lekar može prepisati kreme sa visokim procentom uree ili salicilne kiseline za intenzivniju hidrataciju i obnavljanje kože.
  • Zatvaranje pukotina – U težim slučajevima, koristi se medicinski lepak za zatvaranje dubokih pukotina i ubrzavanje procesa zarastanja.
  • Preporuka ortopedskih uložaka – Ortopedski ulošci mogu pomoći u pravilnoj raspodeli pritiska na stopala, smanjujući opterećenje na pete.

Kako da tvoje pete uvek budu zdrave i negovane?

Aktivni kiseonik - Viva by Ela

Poručite ovde!

Negovane pete ne samo da izgledaju lepo, već su i ključ za udobnost i zdravlje tvojih stopala. Da bi tvoja koža bila meka i elastična, potrebna je redovna nega i pridržavanje zdravih navika.

Preporučujem ti da isprobaš aktivni kiseonik – umiruje suvu, osetljivu i stresnu kožu, lako se nanosi i već nakon nekoliko dana daje rezultate, obnavljajući kožu i čineći je glatkom.

Praktični saveti za svakodnevnu negu

  1. Hidratacija kao prioritet – Svakog dana nakon tuširanja nanesi hidratantnu kremu na pete. Biraj kreme koje sadrže ureu, glicerin ili prirodna ulja za dubinsku negu.
  2. Redovno uklanjanje zadebljanja – Koristi turpiju za pete jednom nedeljno kako bi uklonio mrtve ćelije kože. Radi to pažljivo i nikada ne uklanjaj previše kože odjednom.
  3. Odgovarajuća obuća – Nosite obuću koja pruža dobru potporu i ne opterećuje pete. Izbegavaj sandale sa otvorenom petom i hodanje bosih nogu po tvrdim površinama.
  4. Pamučne čarape – Biraj pamučne čarape koje upijaju vlagu i smanjuju rizik od gljivičnih infekcija. Redovno ih menjaj kako bi stopala ostala čista i suva.
  5. Zaštita tokom zime i leta – Zimi nosi toplu obuću kako bi sprečio isušivanje kože, dok leti koristi kremu sa zaštitnim faktorom kako bi zaštitio pete od oštećenja izazvanih sunčevim zracima.

Posebni tretmani za dodatnu negu

  • Noćne maske za stopala – Nanesi bogatu kremu ili prirodno ulje na pete, obuj pamučne čarape i ostavi da deluje tokom noći. Rezultat su mekane i negovane pete ujutru.
  • Kupke za stopala – Jednom nedeljno potopi stopala u toplu vodu sa dodatkom morske soli, sode bikarbone ili nekoliko kapi eteričnih ulja. Ovo opušta, omekšava kožu i pruža relaksaciju.

Dodatni saveti za dugotrajne rezultate

  • Unosi dovoljno vode svakog dana kako bi koža bila hidrirana iznutra.
  • Obrati pažnju na ishranu bogatu vitaminima i mineralima koji hrane kožu.
  • Redovno proveravaj stanje svojih stopala, posebno ako imaš hronična oboljenja.

Često postavljana pitanja

Da li genetika može uticati na pojavu ispucalih peta?
Da, genetika može igrati ulogu. Neki ljudi imaju prirodno suvlju kožu ili deblji sloj kože na petama, što ih čini sklonijim ispucalim petama. Ako u porodici postoji sklonost ka ovom problemu, veća je verovatnoća da će se i kod tebe pojaviti.
Može li prekomerno znojenje izazvati pucanje peta?
Da, prekomerno znojenje može doprineti problemu. Znoj koji se zadržava na stopalima može oslabiti prirodnu barijeru kože i učiniti je podložnom isušivanju i pucanju kada se izloži spoljnoj sredini.
Da li trudnice češće imaju problem sa ispucalim petama?
Trudnice su sklonije ispucalim petama zbog povećane telesne težine i hormonskih promena koje mogu uticati na elastičnost kože. Ovaj problem je posebno izražen u kasnijim fazama trudnoće.
Da li nega noktiju utiče na zdravlje peta?
Nepravilna nega noktiju može indirektno uticati na pete. Na primer, gljivične infekcije koje počnu na noktima mogu se proširiti na kožu stopala, uključujući pete, i pogoršati stanje kože.
Da li fizička aktivnost poput trčanja ili planinarenja može izazvati ispucale pete?
Da, intenzivna fizička aktivnost koja opterećuje stopala, poput trčanja ili planinarenja, može povećati pritisak na pete. Ako se ne koristi odgovarajuća obuća ili ne vodi računa o hidrataciji kože, postoji veći rizik od pucanja.

Zaključak

Ispucale pete nisu nešto što treba da zanemariš. To je jasan znak da tvoja koža, pa i telo, traže pažnju. Bez obzira na to da li je razlog suva koža, loša obuća ili zdravstveni problem, važno je da reaguješ na vreme.

Uz jednostavne navike poput redovne hidratacije, nošenja odgovarajuće obuće i povremenih kućnih tretmana, tvoje pete mogu opet postati glatke i zdrave.

Korpa
Scroll to Top