Strije su tanke linije na koži koje liče na male brazde, najčešće crvenkaste ili ljubičaste u početku, a kasnije postaju svetle, skoro bele.
Nisu opasne po zdravlje, ne bole, ne svrbe (osim ponekad u početku), ali znaju da smetaju – posebno kad su na mestima koja često viđamo u ogledalu: stomak, grudi, kukovi, zadnjica, butine.
U suštini, to su ožiljci koji nastaju kada se koža prebrzo istegne, pa “pukne” iznutra. Koža je elastična, ali ima granicu.
Kada je telo iznenada natera da se širi – bilo zbog rasta, trudnoće, naglog gojenja, hormonskih promena ili mišićne mase – dermis, tj. srednji sloj kože, ne stigne da se prilagodi. I eto strija.
Zašto se najčešće pojavljuju na stomaku?
Stomak je jedno od “glavnih žarišta” jer je to deo tela koji se često i najbrže menja. Kod trudnica, kako beba raste, stomak se širi neverovatnom brzinom.
Kod ljudi koji se naglo ugoje ili skinu kilograme – stomak je opet na udaru. Čak i kod adolescenata tokom naglog rasta u pubertetu – stomak može biti pogođen.
Nije retkost ni kod sportista, pogotovo bodibildera koji brzo povećaju masu u trbušnom delu.
Hormoni, genetika i još ponešto
Nije sve u brzini rasta. Postoji i unutrašnji faktor – hormoni.
Konkretno, kortizol – hormon koji proizvode nadbubrežne žlezde – može da oslabi elastična vlakna u koži. Kada je kortizol visok (zbog stresa, bolesti, pa čak i nekih lekova kao što su kortikosteroidi), koža postaje ranjivija.
I da, genetika. Ako vam otac i majka imaju strije – velika je verovatnoća da ćete ih i vi dobiti, bez obzira koliko pazite na ishranu ili mažete kožu.
Kada su šanse za strije najveće?
U nekoliko specifičnih situacija šanse skaču:
Da li se mogu sprečiti?
Iskreno? Ne u potpunosti, ali može se dosta učiniti da se rizik smanji i da koža ima bolje šanse da izdrži promene.
1. Održavaj stabilnu težinu
Najgori scenario za kožu je naglo širenje. Bilo da je reč o trudnoći, dijeti, gojenju ili pumpanju mišića – ako se sve desi brzo, koža trpi.
Planirano i postepeno menjanje težine je najbolji saveznik. Ako si trudna, to znači dobijanje kilograma postepeno kroz sve trimestre. Ako mršaviš, nemoj brzopleto – daj koži vremena da se zategne.
2. Pij dovoljno vode
Dehidrirana koža je krta. Kao suva guma. Ako puca, teže se oporavlja. Ideal je bar 2 litre dnevno, a još više ako treniraš, znojiš se ili piješ dosta kafe (koja dodatno dehidrira).
3. Ishrana puna nutrijenata
Kolagen ne nastaje sam od sebe. Za njegovo stvaranje potrebni su proteini, vitamin C, D, E i cink. Evo gde ih naći:
Nutrijent
Hrana
Vitamin C
Narandže, paprika, brokoli
Vitamin D
Jaja, losos, sunčeva svetlost
Cink
Orašasti plodovi, semenke, integralne žitarice
Proteini
Piletina, jaja, mahunarke
4. Vežbanje – ali pametno
Fizička aktivnost poboljšava cirkulaciju, podstiče stvaranje kolagena, ali i pomaže u kontroli telesne težine. Kombinacija kardio i laganih vežbi snage može biti idealna.
5. Nega kože različitim uljima i losionima
Mnogi mažu stomak losionima, uljima, kremama, a jedan od popularnih izbora je celulit gel koji sadrži prirodne sastojke poput bršljana i kafe, poznate po svom dejstvu na elastičnost kože.
Kakaov puter, kokosovo ulje, Bio-Oil, sve su to sastojci koji mogu pomoći da koža bude meka, ali ne postoji pouzdan dokaz da će 100% sprečiti strije.
Jedan od proizvoda koji se često koristi tokom trudnoće je mleko za telo, koje sadrži prirodne sastojke poput aloe vera i bademovog ulja. Žene koje ga redovno nanose na kožu stomaka mogu doprineti boljoj hidrataciji i elastičnosti kože, što može smanjiti rizik od nastanka strija.
Zapravo, istraživanje je pokazalo da iako je 78% trudnica koristilo neki preparat, više od polovine njih je ipak dobilo strije. Dakle, nega pomaže – ali ne garantuje uspeh.
Kada strije već postoje – šta preduzeti?
Pre svega: strije blede. One crvene i sveže (striae rubrae) često posvetle u roku od 6 do 12 meseci i postanu tanke, bele linije (striae albae). Tada su već “zalečene” i manje vidljive.
Ako ti ipak smeta kako izgledaju, evo opcija:
Kod kuće – blagi efekti, ali bezbedni
- Aloja vera – hladi, hidrira, može pomoći kod svraba
- Hijaluronska kiselina – pomaže elastičnosti
- Masaža losionom – poboljšava cirkulaciju i mekoću kože
- Samopotamnjivači – čisto vizuelna kamuflaža, ali može pomoći
Poseta dermatologu za jače tretmane
Tretman
Kako deluje
Napomena
Retinoidne kreme
Podstiču kolagen, najbolji kod svežih strija
Nisu za trudnice
Laseri
Posvetljuju crvene strije, poboljšavaju teksturu
Skupi, ali efikasni
Mikroneedling
Mikroigle stimulišu regeneraciju
Potrebno više tretmana
Mikrodermoabrazija
Uklanja mrtve ćelije, zaglađuje prelaze
Blag, ali ne briše
Hemijski pilinzi
Stimulišu novu kožu, ublažavaju ožiljke
Može peckati
Hirurški zahvati
Uklanjaju kožu sa strijama (npr. abdominoplastika)
Drastična opcija
Tretmani se biraju u dogovoru sa dermatologom, prema starosti strija, budžetu i tipu kože.
Često postavljana pitanja
Za kraj…
Strije su normalna stvar. Gotovo svi ih imaju, i to nije ništa sramotno. Pojavljuju se jer su ti se dešavale promene u životu – rasla si, rađala, jačala, oporavljala se. I to je sve okej.
Možeš ih smanjiti, možeš ih ignorisati. Možeš ih maskirati ili tretirati profesionalno. Najvažnije je kako se ti osećaš.
Na kraju dana, stomak sa par diskretnih linija priča priču o rastu, trudnoći, promeni stila života. Uz zdrav ritam ishrane, vode i kretanja, nova pucanja kože mogu se svesti na minimum.
A ako se ipak pojave – seti se da nisi „oštećena“. Samo imaš komadić mape na koži koji beleži tvoju jedinstvenu putanju kroz život.