Crvenilo na licu je stanje koje pogađa mnoge ljude, a ovo je pojava koja je posebno izražena kod žena. Ovo stanje karakteriše pojava crvenih mrlja na površini kože lica, a uzroci su raznovrsni – od privremenih iritacija do ozbiljnijih kožnih problema.
Izuzetno je nelagodno stanje i može negativno uticati na samopouzdanje pojedinca. U ovom članku, pisaću o različitim uzrocima crvenila na licu, kao i o tome kako ga prepoznati i kako se nositi s njim.
Prema Medical News Today istraživanju, najčešći uzrok privremenog crvenila je proširenje krvnih sudova i kapilara na površini kože, što se događa tokom emocionalnih reakcija poput stida, srama, sreće ili ljutnje. Ova vrsta crvenila obično prolazi kad se emocionalna stanja smire.
Međutim, dugotrajno crvenilo na licu može ukazivati na dermatološke probleme poput rozacee, ekcema ili alergija.
Da bi ste uspešno rešili ovaj problem, potrebno je da prepoznate uzrok, a ja ću vam danas pomoći oko toga. Hajde da počnemo.
Zašto se javlja crvenilo na licu?
Od opekotina sunca do alergijskih reakcija, mnogo je stvari koja dovodi do toga da koža bude iritirana i crvena. [1]
Iako ova pojava, generalno, nije razlog za zabrinutost, ipak može izazvati nelagodnost.
Ukoliko primećujete crvenilo na licu, ali i druge simptome poput tačkica, vidljivih kapilara, kao i suvu kožu najverovatnije je da imate stanje koje se naziva rozacea.
Crvenilo i osetljivost kože može biti izazvano mnogobrojnim razlozima, a simptomi su najčešće suva koža na čelu i u području oko nosa. Moguće je da ćete osetiti i upalni proces na tim mestima. Simptomi se vremenom ili povlače ili pogoršavaju, ali najčešće ostaju prisutni na duže vreme.
Ovi problemi se javlja češće kod žena nego kod muškaraca i to najčešće između dvadeste i pedesete godine života. Regije na kojima se javlja su uglavnom nos, obrazi, čelo, brada, vrat i ponekad grudi. Ukoliko se ne tretira, simptomi se uglavnom pogoršavaju i ostaju uporni.
Crvenilo na licu se može javiti zbog opekotina, akni, bubuljica, valunga ali i drugih razloga kao što su:
- Dermatitis – Stanje kože koje izaziva crveni osip na licu. U ovom stanju koža postaje suva i može poprimiti masni izgled.
- Rozacea – Kao što smo napomenuli koža lica lako pocrveni usled ovog stanja.
- Alergije – Različiti alergeni mogu izazvati crvenilo kože lica.
- Upotreba određenih lekova – Neki lekovi i kreme mogu biti uzročnici.
- Ekcem – Često stanje kod dece, koža je suva i svrbi, najčešće na obrazima, ali i drugim delovima tela.
- Psorijaza – kod ove bolesti organizam proizvodi ćelije kože mnogo brže nego što je to neophodno, tako da dolazi do upale.
Prema National Institute of Arthritis and Musculoskeletal and Skin Diseases (NIH) istraživanju, rozeceu češće dobijaju žene srednjih i starijih godina, ali navode da “Osobe sa porodičnom istorijom rozecee mogu biti izloženiji većem riziku, ali je neophodno da se urade istraživanja kako bi se razumela uloga genetike.”
Kako ukloniti crvenilo na licu?
Kao što sam već pomenula, pristup uklanjanje crvenila najviše zavisi od uzroka crvenila i ozbiljnosti problema.
Evo nekoliko koraka i strategija koje možete primeniti:
1. Negujte svoju kožu redovno
Redovna i pravilna njega je najbitnija u prevenciji, kao i kontrolisanju crvenila. Koristite blage proizvode za čišćenje lica bez alkohola, parabena, silikona i parfema. Nemojte trljati lice peškirom, nego nežno tapkajte da biste osušili kožu.
2. Obezbedite dovljno hidratacije svojoj koži
Korišćenje hidratantne kreme koja odgovara vašem tipu kože pomaže u održavanju kože hidriranom i zdravom, a takođe je korisna pri smanjenju iritacija.
3. Koristite proizvode za umirenje kože
Proizvodi koji sadrže sastojke poput aloe vere, aktivnog kiseonika i nane mogu pomoći u smanjenju crvenila i umirivanju kože.
4. Zaštitite kožu od sunca
Ukoliko se često sunčate, upotreba zaštitnog faktora (SPF) je ključna kako bi se zaštitila koža od štetnih UV zraka. Sunčeva svetlost može izazvati crvenilo i pogoršati postojeće probleme s kožom.
5. Izbegavajte alergene
Ako znate na šta ste alergični i da vam određeni proizvodi ili sastojci izazivaju crvenilo, izbegavajte ih. Odradite testiranje na alergije ako često imate probleme sa crvenilom a ne znate šta ih tačno uzrokuje.
6. Koristite hladne obloge
Topli ili hladni oblozi mogu pomoći pri smanjenju crvenila. Hladni oblozi smanjuju otok i iritaciju, dok topli pomažu opuštanju krvnih sudova.
7. Odvojte vremena za dermatološke i kozmetičke tretmane
U slučaju ozbiljnih problema s crvenilom, posavetujte se s dermatologom. Oni vam mogu preporučiti tretmane kao što su laseri, terapija svetlom ili neka druga medicinska sredstva koja mogu ublažiti ili potpuno ukloniti crvenilo.
8. Razmislite o promeni ishrane i životnog stila
Ponekad se crvenilo može pogoršati lošim životnim navikama ili unosom namirnica koje ne prijaju vašem organizmu. Promena ishrane, hidratacija i redukovanje stresa, su samo neke od korekcija koje mogu poboljšati zdravlje vaše kože.
Koji je najbolji preparat za uklanjanje crvenila?
Ukoliko želite da uklonite crvenilo, negujete kožu i podmladite lice savetujem vam da isprobate aktivni kiseonik Viva by Ela.
Aktivni kiseonik za lice i telo Viva by Ela je proizvod za dubinsku negu kože, a kombinacija aktivnog kiseonika sa aloe vera gelom, esencijalnim uljem nane i hijaluronskom kiselinom je veoma efikasan tretman za regeneraciju, epitelizaciju i hidrataciju kože.
Ovaj preparat je izuzetno efektan u prodiranju do dermalnog sloja kože, što osvežava kožu kiseonikom, obnavlja energiju tkiva kože, i čini je glatkom i lepom.
Viva by Ela aktivni kiseonik takođe hrani sve ćelije kože i na taj način ima anti-age efekat. Nakon što sam počela da ga lično koristim, primetila sam da je umirio moju, tada suvu i osetljivu kožu.
Ono što je sjajno u vezi ovog proizvoda je što se veoma lako nanosi, a prve znake oporavka, primetićete već nakon nekoliko dana korišćenja. Može da se koristi i na kosi, jer je veoma delotvoran pri smanjenju perutanja.
Takođe ne sadrži poznate alergene poput aluminijuma, parabena i silikona, tako da je potpuno bezbedan za korišćenje.
Aktivan kiseonik prodire duboko u kožu i dezinfikuje je, a zahvaljujući dodatku aloje i hijalurona ne isušuje kožu već je hidrira. Takođe, aktivni kiseonik je delotvoran za kosu jer dezinfikuje skalp, sprečava perutanje i opadanje kose, a može se koristiti i za negu intimne regije.
Ovde možete videti iskustva korisnika koji su ga koristili da smanje crvenilo:
Cena ovog preparata je 1350 RSD, a plaćanje je pouzećem.
I za kraj…
Suština je da korišćenje blagih, hipoalergenih i prirodnih prozvoda poput aktivnog kiseonika Viva by Ela može rešiti vaš problem crvenila na koži lica. Trudite se da izbegavate iritante kao što su alkohol, začinjena hrana, ili jaki UV zraci i vaša koža će ostati čista, zdrava i lepa.
Slični Članci:
- Bubuljice na licu: Uzroci, prevencija i tretmani
- Alergija na sunce: Kako je prepoznati i zaštititi se?
- Potkožne bubuljice - Uzroci i efikasne metode lečenja
- Alergija izazvana ubodom insekta: Uzroci, simptomi i tretman
- Fleke na koži - Zašto se pojavljuju i kako ih se rešiti
- Svrab po telu - Šta ga uzrokuje i kako ga ublažiti?